ISHODI UČENJA NA POSLIJEDIPLOMSKOME SVEUČILIŠNOM SPECIJALISTIČKOM STUDIJU ZDRAVSTVENI TURIZAM

Završetkom sveučilišnog specijalističkog studija ZDRAVSTVENI TURIZAM stječu se potrebna specijalistička znanja, vještine i kompetencije za operativno i strateško upravljanje procesima i aktivnostima zdravstveno-turističke ponude. Radi se o interdisciplinarnom pristupu (izvode ga vodeći stručnjaci s tri fakulteta Sveučilišta u Rijeci), usmjeren na podizanje razine znanja studenata, koji će biti osposobljeni za visokostručno obavljanje poslova iz različitih segmenata zdravstvenog turizma (tj. u pružanje medicinskih, wellness i spa usluga), kao selektivnog oblika turizma koji je visoko pozicioniran u strateškim dokumentima razvoja turizma RH. Po uspješnom završetku programa, polaznicima se osiguravaju sljedeći ishoda učenja:

  • Pravilno tumačiti i interpretirati temeljni kategorijalni sustav zdravstveno-turističke ponude, uz uvažavanje teorijskih polazišta, globalnih trendova i najbolje svjetske prakse.
  • Poznavati i primijeniti važeći zakonodavni okvir te mogućnosti unaprjeđenja, a u cilju osiguranja uvjeta za bolji organizacijski ustroj i vođenje poslovne politike ustanova zdravstvenog turizma, usmjerenih na bolje pozicioniranje i valorizaciju usluga zdravstveno-turističke ponude na turističkom tržištu.
  • Koristiti suvremene informacijske tehnologije u pripremi relevantnih upravljačkih informacija, neophodnih menadžmentu u procesu operativnog i strateškog upravljanja zdravstveno-turističkom ponudom, a radi boljeg pozicioniranja na ciljnom tržištu i osiguranja pretpostavki za podizanje konkurentnosti.
  • Prepoznati one utjecajne činitelje, koji su relevantni za razvoj zdravstveno-turističke ponude pojedinog subjekta, destinacije i šire, na način da se u oblikovanju zdravstveno-turističke ponude uvažava povijesno-kulturno nasljeđe i običaji, te slijede suvremeni trendovi i zahtjevi ciljnoga turističkog tržišta.
  • Razvijati kadrovsku resursnu osnovicu, temeljenu na onoj razini znanja, vještina i kompetencija, koje slijede interdisciplinaran pristup uz uvažavanje specifičnosti asortimana ponude usluga zdravstvenog turizma u wellness/spa hotelima, specijalnim bolnicama, lječilištima, kao i u drugim oblicima pružanja usluga zdravstveno-turističke ponude.
  • Znati koristiti računovodstvene informacije o troškovima, prihodima i internim rezultatima, s ciljem da se temeljem ovih informacija sustavno ocjenjuje uspješnost ponude određenih usluga, grupa usluga, užih organizacijskih cjelina (mjesta troška, centra odgovornosti, segmenata) kroz kraće ili duže vremensko razdoblje.
  • Biti osposobljeni prepoznati i implementirati suvremena znanja o zdravim oblicima prehrane, nutricionizmu, dietoterapiji, posebnim medicinski uvjetovanim oblicima prehrane (dijabetičari, srčani bolesnici, treća dob, djeca sportaši…) uz uvažavanje gastronomskih trendova i lokalnih običaja.
  • Biti u mogućnosti aktivno djelovati u širem i užem okruženju u cilju poboljšanja normativnog okvira, te boljeg pozicioniranja zdravstveno-turističke ponude na razini destinacije, što svakako uključuje i sustavan doprinos procesu utvrđivanja kriterija ocjene, te kategorizaciju različitih oblika zdravstveno-turističke ponude, uz uvažavanje kvalitativnih obilježja te posebnosti institucija i destinacija.
  • Sustavno doprinositi podizanju kvalitete specijalističkih znanja sukladno globalnim trendovima i primjenom najbolje prakse, a na način da se kroz povezanost gospodarstva i obrazovnih institucija sustavno unapređuju redoviti obrazovni programi te organiziraju oni programi cjeloživotnog učenja, kojima će se sustavno stjecati nedostajuća znanja, slijedom specifičnosti ove djelatnosti.
  • Biti sposobni uključiti se u aktivno djelovanje na nacionalnoj i međunarodnoj razini kroz specijalizirane organizacije i udruge, što uključuje i mogućnosti dobivanja sredstava kroz EU fondove.
  • Biti osposobljeni da stečena teorijska i praktična znanje prenose na svoje suradnike u okvirima poslovnih sustava i šire, a to znači kroz uključivanje u strukovne rasprave od značaja za razvoj zdravstvenog turizma RH na različitim hijerarhijskim razinama, aktivnim sudjelovanjem na znanstvenim i stručnim skupovima, uključivanjem u znanstveno-istraživačke projekte, te na druge načine, a posebno kroz aktivnu ulogu u okvirima Klastera zdravstvenog turizma.
  • Težiti sustavnom unapređenju kvalitete zdravstveno-turističke ponude, što uključuje i dobivanje odgovarajućih certifikata na razini pojedinih objekata ili destinacija, te njihovo licenciranje.
  • Primijeniti stečena znanja te menedžerske sposobnosti u koordinaciji različitih oblika zdravstveno-turističke ponude kako bi se osigurali motivi dolaska radi različitih medicinskih tretmana (dijagnostike, liječenja, rehabilitacije…) te kvalitetne wellness i spa ponude u ambijentu koji uz osnovne medicinske i profesionalne usluge nudi i korištenje blagodati prirodnih ljekovitih činitelja.
  • Primijeniti stečena znanja, vještine i kompetencije iz različitih znanstvenih područja, polja i grana, pa i ona koja nisu bila predmetom njihova prethodnog obrazovanja, obzirom da se kroz interdisciplinarnu koncepciju naglasak stavljalo na razvoj menadžerskih znanja iz svih relevantnih područja zdravstvenog turizma.
  • Kreativnim pristupom osigurati uvođenje inovativnih postupaka, pomicanje barijera te stvarane nove vrijednosti koja će biti prepoznata na turističkom tržištu na kojem usluge zdravstvenog turizma bilježe progresivne stope rasta.